Efsanevi Kardelen Çiçeği hakkında bilinmeyenler

Adından da anlaşılacağı gibi kardelenler çiçek açan kış ve ilk bahar çiçeklerinden biridir. Bölgeye bağlı olarak, Şubat ve Mart aylarında kardelen çiçeği ortaya çıkarken, genellikle kar hala zemini örter. Bu düşük büyüyen bitki, kısmi gölgeyi tam güneşe ve çeşitli toprak türlerine tolere eder ve neredeyse hiç bakım gerektirmez. Hayvanlar ve insanlar için zehirlidir, ancak bunun bir sorun olmadığı durumlarda, geyik ve diğer yaban hayatı tarafından beslenmeye neredeyse bağışık olma faydasını sunar.

Kardelenin anlamı, kara benzeyen süt çiçeğidir. Nergisgiller ailesinden bir çiçek cinsidir

Kardelen Çiçekleri açıklaması

Yaygın kardelen çiçekleri , açılmadan önce bir “damla” gibi sapından sarkan küçük (1 inç veya daha az) bir beyaz çiçek üreten küçük bitkilerdir (3 ila 6 inç uzunluğunda). Çiçek açıldığında, üç dış yaprak üç iç yaprağın üzerinde yükselir. Yapraklar, yaklaşık 4 inç uzunluğunda büyüyen dar bıçaklar şeklindedir. Kardelenler çoğalabilen ve zamanla yayılabilen çok yıllık bitkilerdir; aslında, sık sık vatandaşlık alacaklardır . Kardelenleri çoğaltmak istediğinizde ampulleri kaldırmak ve bölmek için bu gerçekten yararlanın.

Kardelen çiçeği sadece karda değil, eğer bütün şartlar sağlanırsa su üzerinde bile çiçek açabilen eşsiz bir çiçek türüdür. Yaklaşık 900-1800 metre yükseklikte ve nemli, humuslu toprakta kolayca yetişebilir.

Botanik Bilgi

Bitki taksonomisi, yaygın kardelenleri Galanthus nivalis olarak sınıflandırır . Cins adı, çiçeklerin beyaz rengini ifade eder ( gala  Yunancada “süt”,  anthos  Yunanca “çiçek” anlamına gelir ve nivalis ise “kar benzeri” anlamına gelir. İlkbahar soğanı bitkileri olarak sınıflandırılırlar ve nergis zambağı ailesine aittirler.

Kardelen çiçeğinin Anadolu bölgesinde birkaç tane çeşidi yetişmektedir. Bunlar; glanthus elwesii, galanthus nivalis, galantus latifolius’tur.

Manzarada Kardelenleri Kullanma

Kardelenler genellikle gruplanmış ampullerin sürüklenmelerine ekilir ve zamanla yavaş yavaş yayılırlar. Ayrıca genellikle ilkbaharda çiçek açan diğer ampullerle karıştırılırlar. Kardelen çiçeklerinin yeterince güneş ışığı almayacağından endişe etmeden kardelen soğanı dikebilirsiniz, çünkü bunlar çiçek açar ve yapraklar ağaçlara çıkmadan çok önce besin depolamaya başlar. Bu size çok fazla esneklik sağlar. İyi bir drenaj isteyen küçük bitkiler olarak kardelenler, bazı erken sezonlara ilgi gösterecekleri kaya bahçeleri için de çok uygundur . Beyaz çiçeklerin gölgeli alanları ve akşam bahçesini aydınlattığı ormanlık bahçeler  ve ay bahçeleri için doğal bir seçimdir.

Kardelenin yaprakları donmuş toprağı yarıp çıkabilmesine olanak sağlayan sertleşmiş uçlara sahiptir.

beyaz kardelen

Kardelen Çiçeği Hikayesi

Birbirini çok seven iki çiçek türü varmış.  erkek olan çiçek, sevgilisini o kadar çok seviyormuş ki; baharda açtıklarında diğer çiçeklerden onu kıskanıyormuş. Kıskançlığa dayanamayan  erkek çiçek baharda binlerce çiçeğin içinde açmak ve kalabalığın içinde kaybolmak yerine kışın dondurucu soğuğunda çiçek açarak canından çok sevdiği sevgilisini daha fazla görmeyi hayal etmiş .Yine bahar gelmiş, bütün çiçekler toprağı yedi renge boyamışlar. Erkek çiçek kışın kurduğu hayallerini anlatmış. Dişi çiçek sevgilisinin düşüncesini çok beğenmiş, bir daha ki sefere hiç bit çiçeğin açmaya cesaret edemediği, kışın dondurucu soğuğunda açmak için sözleşmişler. Bahar bitmiş, yaz geçmiş, kış gelmiş. Sevgilisine kavuşma hayali ile yerinde duramayan erkek çiçek, karın kapladığı toprağı delerek yeryüzüne çıkmış. Bembeyaz karlar içinde o renkleriyle göz kamaştıran sevgilisini aramış… Ama bulamamış . Ümidini yitiren erkek çiçek bir süre sonra üzüntüsünden boynunu eğmiş ve soğun şiddetine daha fazla dayanamamış ve hayatını kaybetmiş. İşte o günden sonra aşkı için kışın dondurucu soğuna bile aldırmadan karların içinde açan çiçeğe KARDELEN ve ona sadık kalmayıp onu aldatan sevgili çiçeğe HERCAİ adı verilmiş.

Kardelen kış aylarına dayanıklı bitki türüdür bu yüzden ilkbaharı beklemeden açabilir.

Bölgeye bağlı olarak, Şubat ve Mart aylarında kardelen çiçeği ortaya çıkarken, genellikle kar hala zemini örter.
Yaygın kardelenler, açılmadan önce bir "damla" gibi sapından sarkan küçük (1 inç veya daha az) bir beyaz çiçek üreten küçük bitkilerdir
Kardelen çiçeğinin birkaç tane çeşidi Anadolu bölgesinde yetişmektedir.
Yaklaşık 900-1800 metre yükseklikte ve nemli, humuslu toprakta kolayca yetişebilir.
Kardelenin anlamı, kara benzeyen süt çiçeğidir. Nergisgiller ailesinden bir çiçek cinsidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir