Çiçekler Su Olmadan Ne Kadar yaşayabilir?

Hepimiz bitkilerimizi sulamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, ancak çiçekler susuz ne kadar süre hayatta kalabilir? Dünyada su olmadan yaşayabilen tek bir canlı bile düşünemiyorum. Ki çiçekler için su, güneş ve toprak üçlüsü hayat demektir. Ancak her çiçek bir değildir. Kaktüs gibi bazıları çok az su isterken bazıları su ile her gün yıkanmak ister adeta.

Çiçekler su olmadan ne kadar yaşayabilir sorusunun yanıtını net olarak vermek mümkün değildir. Çünkü iklimler değişir, nem oranları artar ya da azalır ve çiçeğin aldığı güneş ışığı da sulanma ihtiyacını etkiler.

Her çiçeğin farklı güneş ışığı ihtiyacı bulunur. Kimileri sadece ısısını ister ve gölgede çok daha iyidir kimileri ise güneş ışığı olmadan kendini geliştiremez. Bu nedenle de daha fazla suya ihtiyaç duyar. Çünkü gün boyunca güneş altında kalır. Toprağı da çabuk kurur.

Çiçeğinizin türüne göre ne kadar suya ihtiyaç duyduğunu öğrenebilirsiniz. Orkide yaz aylarında haftada iki kez iken kış aylarında haftada bir kez sulanmak ister. Bazı çiçekler için her akşam sulama gerekir. Peki ya hediye olarak gelen buketler susuz ne kadar yaşayabilir? Onlar bizler için çok değerlidir ve  bu nedenle ne kadar uzun süre hayatta kalırlarsa o kadar çok mutlu oluruz.

Kesme çiçekler (buketler)

Tamamen büyümüş çiçekler susuz bir hafta veya daha uzun süre hayatta kalabilirken, kesme çiçekler beş günden fazla sürmez. Çiçeklerinizin ne kadar süreceğini belirleyecek birçok faktör var. Eğer elinizde bir buket çiçek varsa daha uzun süre hayatta kalması için saplarını yukarı doğru gelecek şekilde bir açıyla kesin. Daha fazla suyu emeceklerdir. Sararan saplar zamanlar budanmalıdır. Bir diğer önemli ipucu ise buzdolabında saklamaktır.

Sukulent ve kaktüs

Sukulent ve kaktüs bitkileri aylarca hatta yıllarca susuz kalabiliyor. Elbette ortamda bulunan neme bağlı bir durum bu. Sukulent ve kaktüsler zorlu bitkilerdir ve birçok tür hayatta kalmanın yollarını geliştirmiştir. Dikenleri ve zehirli özleri, onları susamış hayvanlardan korumak için uyarlanmıştır.

Sulama konusunda sıkıntılarınız varsa bitkilerinizin çevrelerine uyum sağlamalarına yardımcı olmalısınız. Onlar için yarı güneş alan bir yer bulmalısınız. Bitkinize su sağlayamıyorsanız, istenmeyen bitki örtüsü ve gövdelerden kurtulmak için budama yapabilir.

Karanfil

Karanfiller susuz birkaç hafta dayanır. Karanfiller kesildiğinde en dayanıklı kesme çiçeklerden biridir. Onlar çeşitlidir. Renk ve tür olarak zengindir. Bir vazo içerisinde üç hafta kadar durabilirler. Ancak çok sıcak ve soğuk yerlerde bulunmaları daha çabuk bozulmalarına neden olur. Güzelliklerini korumak için onları uzak tutun. Sularını gerektiği gibi değiştirmek, çiçeklerinin uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.

çiçek susuz yaşar mı
çiçekler su olmadan yaşar mı

Çiçekleri buzdolabında saklayın

Çiçekler saklandığında susuz ne kadar dayanabilir? Cevap tipine göre değişir. Çiçek ve içerdiği nem miktarı. Birçok çiçek, herhangi bir sorun olmadan haftalarca dayanabilir.

Su eklenir, ancak bazılarının daha uzun bir süre için Dehidre edilmesi gerekir. Örneğin, laleler, karanfiller ve zambakların yapraklarını kaybetmeden  önce açmaları yaklaşık bir haftaya ihtiyaç duyar. Uzakta olduğunuz zamanlar için önceden plan yapın.

Çiçeksiz bir bahçe hayal etmek zor, ancak bu, görevi görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez. Soru, çiçeklerin sulanmadan ne kadar süre hayatta kalabileceğidir. Bunun cevabı diktiğiniz çiçeklerin türüne ve su gereksinimlerine bağlıdır. Ön planlama ile çiçeklerinize ve bahçenize vereceği zararı önceden en aza indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir