Çiçekler daha uzun süre nasıl hayatta kalır?

Hediye olarak gelen çiçekler bizler için çok değerlidir. Manevi değeri yüksektir. Onlara baktıkça içimiz açılır ve günümüz neşelenir. Ancak çabucak solup gitmelerini istemeyiz. Bu nedenle de çiçekler daha uzun süre nasıl hayatta kalır sorusuna yanıt ararız.

Çiçeklerinizin daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak cereyan ve aşırıdan onları uzak tutmak gerekir. Ancak nemli bir bölgede yaşıyorsanız, geceleri buzdolabına koymayı düşünmelisiniz. Soğuk onların daha canlı kalmalarını sağlar. Bu nedenle soğuk havalar da uzun süre dayanmalarına yardımcı olacak.

erguvan ağacı
erguvan çiçeği

Su içerisine şeker ekleyin.

Kesme çiçeklerin ömrünü uzatmak için birçok yöntem vardır. İlk yöntem, şekerdir. Yüksek konsantrasyonda şeker içeren bir çözelti ile bırakır. Böylece şeker yaprak ve gövdeye yapışır. Çiçekler şeker sayesinde daha uzun süre hayatta kalırlar.

Sirke

Kesme çiçeklerinizi daha uzun süre taze tutmanın basit bir çaresi sirkedir. Sirke, bileşen olarak doğal bir mantar ilacıdır ve çiçek bakımı da dahil olmak üzere birçok uygulama için yararlıdır. Sirke nötrleştirici görevi görür, şeker ise ek olarak çiçek yemi ekler. Nasıl olduğundan emin değilseniz eklemek için eşit miktarda şeker ve sirke karıştırarak başlayın. Bahçeye sahipseniz bir dal çiçek koparın ve bu deneyi uygulayın.

Soda

Çiçek vazonuzu daha da güçlendirmek için birkaç bardak su ve bir çay kaşığı sodayı karıştırın. Vazodaki çiçeklerin keyfi artacaktır. İçerisine saç spreyi de ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra çiçeklerin üzerine saç spreyi sıkabilirsiniz. Bu bir süre donmalarını sağlayacaktır.

Çiçeklerinizin ömrünü uzatmanın ucuz ve kolay bir yolunu arıyorsanız, birkaç çay kaşığı sirke deneyin ve birkaç damla saç spreyi. Bu çözümler en çok taze kesilmiş çiçekler için işe yarar.

elma sirkesi

Çiçeklerinizin daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, işte bunu yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

Vazo içerisine çiçekleri ekleyin ve suya bir çay kaşığı elma sirkesi koyun. Bakterilerin yok oluşunu ve çiçeklerin daha uzun süre hayatta kalmasının da tadını çıkarmaya şimdiden başlayın. . Aynı zamanda su alımını da iyileştirecektir. Vazo çevresinde birikmiş olabilecek kiri temizlemek için de bu solüsyonu kullanın. Sirkeyi ekledikten sonra suyunu mutlaka değiştirin.

Serin bir odaya yerleştirilen çiçekler, bir ısı kaynağının veya bir ısı kaynağının yakınında olmadıkları için daha uzun süre dayanır. Suyu serin tutmak da önemlidir ve bunu buz küpleri veya soğuk su ekleyerek yapabilirsiniz. Çiçekler olgunlaştığında daha hızlı bir solma başlar. Bu nedenle sprey sıkmak, su içerisine şeker ve sirke eklemek gibi doğal şeyler çiçeklerinizle daha uzun süre vakit geçirmenize destek olacaktır.

sardunya çiçeği
sardunya çiçeği

Doğrudan güneş ışığı

Çiçek ömrü doğrudan güneş ışığı ile azalır. Çiçekler daha fazla su harcar ve soğutucuda daha taze kalır

Çiçekleri sıcaktan uzak, serin bir odaya yerleştirerek daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, doğrudan güneş ışığından kaçınmak, daha uzun bir çiçek ömrünü garanti etmez.

Arıtılmış su

Çiçeklerinizi sulamak için kullanılan su, çiçeklerin uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Musluk suyu iken genellikle onlar için iyi değildir, damıtılmış su kullanarak çiçeklerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Damıtılmış su daha az kimyasal içerir ve çiçeklerinizde bakteri üremesini önler. Düzenli musluk suyu çiçeklerinizi öldürmez ama ömürlerini kısaltır. Damıtılmış su kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir