SEO Çalışmalarında En Sık yapılan 6 Hata

  1. SEO Hatası Title ve Descirption

İlk sırada yer almak diye var olan terim artık sıfırıncı sırada yer almak ile değişti. Evet! Snippet, ilk kişiyi de sollamak ve onun üzerine geçmek anlamına gelir. Başlıklar ve açıklamalar konusuna önem vermeyenler için snippette yer almak bir hayaldir. Yazı mükemmel de olsa iyi bir şekilde girilmedi ise, Google yazıya bot gönderdiğinde botlar iyi yazı olup olmadığını anlamayabilir. Bu da yazıya yazık olması anlamına gelir. Meta

Snippet, iyi bir sıralama için en önemli faktörlerden biridir. Snippet, web sitenizin veya açılış sayfanızın arama sonuçlarındaki ön izlemesidir. Ne yazık ki, özellikle yeni başlayanlar tarafından burada hala çok dikkatsizce işleniyor. Anahtar kelimeyi başlığa yazmanız gerektiği sıklıkla söylenir. Bu elbette doğru – ama genellikle çok daha fazlasını yapmanız gerekir! Sadece anahtar kelime başlığa ait değil, aynı zamanda sizi ve firmanızı özel kılan şeydir. Aşağıdaki soruların yanıtlarını veren başlık ve açıklamalar yapmalısınız.

  • Neden biri sizin mağazanızdan sipariş vermeli?
  • Şirketinizi özel yapan nedir?
  • Benzersiz satış noktaları nelerdir? Kullanıcının bu anahtar kelimeyi Google’da arattığında ne istediğini düşünün.

Örnek olarak kartvizitleri ele alalım: Burada kullanıcı yüksek kaliteli kartvizitler istiyor, genellikle hızlı gönderilmesini istiyor ve elbette ucuz olmaları da gerekiyor. Artık başlığa “kartvizitler” yazabilir veya içine “kartvizitleri düşük maliyetle en yüksek kalitede yazdırın” yazabilirsiniz.

Başlık ve açıklamaları kontrol ettikten sonra test etmek için Google’da arama yapın ve nerede çıktığınıza bakın.

2.Yinelenen İçerik

Web siteniz içerisindeki yazıların linkleri eşsiz olmalıdır. Yazı ve içerik aynı olan yazılar sitenin zarar görmesine neden olur. Spam oalrak görünmenizi sağlayabilir. Ayrıca hiçbir yazının çıkmamasına neden olabilir. Ancak, aynı konuya sahip birden fazla açılış sayfanız olduğu için genellikle sorunlar da vardır. “Kartvizitler” yazan bir URL’niz ve “iş için kartvizitler” yazan bir sonraki URL’niz varsa, Google, hangi URL’lerin kartvizitler için, hangilerinin “iş için kartvizitler” için sıralanacağını bilemeyebilir.

Bazen algoritma yeni şeyler de dener ve diğer URL’nin daha uygun olup olmayacağını test eder. Buna anahtar kelime hatası diyebiliriz. İki URL aynı anahtar kelime için sıralama yapmak istiyor ve anahtar kelimenin URL’leri sürekli değişiyor. Sonunda birbirlerini yerler. Bazen bir URL’nin 8. sırada ve diğerinin 15. sırada yer alması da söz konusudur. Şimdi URL’leri düzgün bir şekilde birleştirirseniz, aniden 3. sırada bir sıralama elde edersiniz – bu, iki alt sıralamanın bir arada olmasından çok daha iyidir.

Unutmayın ki ikinci sayfada yer alan yazı çöptür. Kimsenin yazınızı okuyacağınızı düşünmeyin. Bu nedenle iki içerik olmamalıdır. Bu nedenle Her zaman bir anahtar kelime için bir URL’niz olduğundan emin olun – yinelenen içerikten kaçının ve ayrıca anahtar kelime fazlalıklarından kaçının.

3.Eksik açılış sayfaları

Sadece çok fazla aranan kelimelere odaklanmakta bir hatadır. Çünkü çok sık aranan kelimelerde rekabet çok yüksektir. Bunun yanı sıra bir anahtar kelimeyi hedef alıp birçok yerde sıralama almak mümkün sadece 300 kişiyi hedefleyip yazıyı yazmak da yanlıştır elbette. Çünkü yazılar birçok şekilde aranıyor.

Ürünleriniz için nasıl arama yapılacağına bakıp anahtar kelimeleri çıkartmalı ve öncelikle aranan kelimelerde yazılar yazılmalıdır. Aksi takdirde eksik sayfalara sahip olursunuz.

4.Kullanıcı için katma değer olmayan sayfalar

Web siteniz profesyonel olarak görünmezse, sipariş işlemleri keyifli bir şekilde geçmezse, web siteniz sevilmezse, ürünler ne olursa olsun batarsınız. Çünkü her ürün özel olarak kategorize edilmiş olmalıdır. Kolay ulaşılamayan ürünler sıkıntıya yol açar. Web site güzel bir şekilde kategorize edilmelidir ve görünümüne önem verilmelidir.

Yazılar ve açıklamalar iyi değilse, sıralama alamazsınız. Çünkü hiç kimse sizin için bu site yeni kurulmuş bu nedenle ona destek olalım ya da eksikliklerini görmezden gelelim diye düşünmez. Temel kural şudur: ya profesyonelce ve doğru bir şekilde yapın ya da olduğu gibi bırakın. Kulağa sert geliyor, ama böyle.

Özellikle “kartvizit yazdırma” gibi oldukça rekabetçi alanlarda, özellikle iyi bir web sitesi, çok fazla pazarlama bütçesi veya özellikle yeni bir fikir bulmanız gerekir. Bir iyileştirme genellikle burada gerçekten yardımcı olur. Bence sadece doktorlar için kartvizitler basarsanız – ve tüm web sitesi buna yönelikse – o zaman bugün hala iyi bir şansınız var.

  1. Sayfa Yükleme Süresi

Sayfanız hızlı bir şekilde açılmazsa çoğu potansiyel müşteri ürünlere bakmadan dahi siteden çıkıp gider. Bunun yanı sıra sayfalarda gezinirken çok beklerse, ürünler ne kadar ucuz ya da iyi olursa olsun almadan çıkar. Zaman en değerli kavramdır ve kimse bekletilmeyi sevmez. Çok yavaşsanız, web sitenizde yalnızca gözle görülür şekilde daha az satış yapmakla kalmaz, aynı zamanda Google’da daha düşük sıralamalar elde edersiniz – çünkü yavaş web siteleri Google‘dan daha düşük sıralamalar alır.

Google sadece özgün ve iyi yazılara bakmaz ayrıca sayfa hızınız düşükse, sizi sıralamada geriye atar. Diğer uçta, sayfa yükleme süresinin iyi sıralamada önemli bir faktör olduğunu zaten bilen ve ardından en hızlı web sitesi olmak için her şeyi yapan yeni başlayanlar var. Ardından, en son şey web sitesinden gerçekten çekilir, böylece sonunda Google Pagespeed’de 99 yerine 100 sayfa hızı puanı alır (bu, web sitesi hızı için birkaç değeri kontrol eden Google’ın ücretsiz bir aracıdır).

  1. Boşta kalma süresi

SEO ile ilgilenilmemesi sonucunda bir sürü hata ile karşı karşıya kalınır. SEIO analizi yapmayan ve sitenin çalışmaları ile ilgilenmeyenler sitenin çöküşünü izler. SEO ile kullanabileceğiniz sayısız kaldıraç vardır ve bunların çoğu web sitenizi geliştirecektir. Ancak, şu anda web siteniz için bu kaldıraçlardan hangisi en önemli? https://kenankahya.com.tr/ Sitesinden aldığımız bilgilere göre, SEO Sürecinde istikrar ve sistemli çalışma neticesinde başarıya ulaşılamayacak anahtar kelime olmadığı aktırılmaktadır.

EN önemli ayarları yapıp ardından ayrıntılara girmek gerekmektedir. Ayrıca önemsiz olan SEO çalışmaları ile ilgilenmek de gereksizdir. Örneğin, yeni gelenlerin çoğu, özellikle küçük web siteleri için aslında gerekli olmamasına ve sıralama üzerinde hiçbir etkisi olmamasına rağmen, bir XML site haritası oluşturmak için çok zaman kaybeder. Aynı zamanda, iki özdeş dolap kurarsanız, genellikle ilk dolap için ikinciden çok daha uzun süreye ihtiyacınız olur. SEO ile benzerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir