Lotus çiçeği anlamı nedir?

Lotus çiçeğinin birçok farklı anlamı vardır. Diğerlerinin yanı sıra ruhsal uyanış, doğum, saflık ve misafirperverliğin bir sembolü olduğunu belirtmek isteriz. Çoğunlukla havuzlarda yetişen lotus bitkileri evinize mükemmel bir dekor olabilir. Deliksiz büyük bir kapta en iyi şekilde bakılırlar. Ayrıca suyu tercih ederler, bu yüzden onları dikmek için bolca yeriniz olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Ancak öncelikle lotus anlamı nedir ve nelerin sembolüdür sorularının yanıtlarını öğrenelim.

Manevi uyanışın sembolü

Lotus çiçeği Budistler için ruhsal uyanışı temsil eder. Güzel, saf bir çiçek olmak için bulanık sudan büyür. Budizm’de lotus, maddi varoluştan ve onun yeniden doğuşundan kopma yeteneğini temsil eder. Lotus çiçeği maneviyat, saflık ve kendini temizlemeyi sembolize eder. Genellikle Buda ile ilişkilendirilir ve onun ruhsal dünyaya uyanışını temsil eder. Lotus çiçeğinin nereden geldiğine bakılmaksızın, maneviyatı ve ruhun yeniden doğuşunu sembolize eder.

Lotus çiçeği, Asya’ya ve dünyanın diğer sıcak bölgelerine özgü bir su bitkisidir. Çamurlu durgun suda yetişir, alttaki çamura köklenir ve yapraklarının üzerinde çiçek açar. Yaprakları, kiri ve suyu atmak için benzersiz bir balmumu kaplamaya sahiptir. Çiçek sadece bir gün sürse de sebat ve manevi saflığı sembolize eder. Bu nedenle lotus dünyadaki en kutsal bitkilerden biridir.

lotus çiçeği
lotus anlamı

Saflığın sembolü

Lotus, kirli sudan saf bir çiçek olarak çiçek açmak için yükselen eski bir saflık sembolüdür. Budizm’de lotus, kalbin dirilişini ve saflığını temsil eder. Çiçek açması aynı zamanda iyi bir servet ve onur işaretidir. Asya’da lotus çiçeği popüler bir çiçektir ve birçok sembolik anlamı vardır. Lotus ile ilgili semboller şunları içerir:

Lotus, aydınlanmanın, yeniden doğuşun ve saflığın sembolüdür. Lotus, en bulanık suda bile çiçek açar ve çiçek birçok kültürde kutsaldır. Hindu tanrılarının ibadetinde de kullanılır.

Sadece Himalayalar’da yetişen mavi de dahil olmak üzere birçok farklı nilüfer çiçeği çeşidi vardır. Buddha nilüfer çiçeğini tuttu ve aydınlanma odaklı vaazlarının çoğu nilüfere odaklandı.

Doğum sembolü

Doğu kültürlerinde, lotus çiçeği doğum sırasında saygı görür. Birlik, ayrılık ve yeniden doğuşu temsil eder. Bali ve Güney Afrika da dahil olmak üzere birçok kültürde geleneksel lotus doğumları vardır.

Avrupa’da nilüfer doğumlarının tarihi izleri Orta Çağ’a kadar uzanır ve Amerika’da göbek bağını kesmeyi reddeden kadınların kayıtları vardır. Batılı ülkelerdeki bu yeni doğum geleneği, eski geleneklere batmış durumda.

Lotus çiçeği, Güney Asya ve Avustralya’da çamurlu nehir sularında büyüdü. Saflığın simgesi olan yapraklarının solmasını önlemek için mumsu bir kaplama vardır. Lotus ayrıca kendi içindeki inancı da sembolize eder. Çiçek, yaşamın doğal döngüleri için mükemmel bir semboldür. Bir kadının çocuk arzusunu temsil edebilir.

lotus
lotus çiçeği

Misafirperverliğin sembolü

Lotus çiçeğinin sayısız anlamı vardır ve genellikle dünyadaki kültürlerde tasvir edilir. Lotus çiçeği hem güzel hem de dayanıklıdır ve uzun zamandır popüler bir sembol olmuştur. Kökleri altı fit derinliğe ulaşabilir. Bugün, lotus çiçeği, Eski Mısır piramitlerinden SYNERGY Kombucha şişelerine kadar her şeyde bulunabilir. Birçok yoga stüdyosu da sosyal medya sayfalarında lotus çiçeği motifine yer veriyor.

 

Lotus çiçeğinin birçok anlamı rengine yansır. Sarı, misafirperverliğin sembolü olarak kabul edilirken, siyah, maneviyat ve merakla ilişkilendirilir. Aynı zamanda bir ruhun yükselişini sembolize eder. Sarı nilüfer çiçeklerinin saflığı, bilgiyi ve farkındalığı temsil ettiği de bilinmektedir. Bu onları farklı etkinlikler için ideal kılar. Lotus çiçeği, herhangi bir olay için güzel bir çiçek aranjmanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir