Siklamen çiçeği bakımı ve hakkında bilgi

Siklamen bitkinizin yıllarca kalıcı olmasını istiyorsanız, bakımını çok iyi yapmalısınız ve  bir siklamen bakımı çok önemlidir. Canlı çiçekleri ve ilginç yaprakları bu bitkiyi popüler bir ev bitkisi yapar ve birçok işletme sahibi “Bir siklamen bitkisine nasıl bakarım?” Siklamen bitkilerinin çiçeklenme sırasında ve sonrasında nasıl bakılacağına bakalım. Temel Siklamen Bitki Bakımı Siklamen bakımı doğru sıcaklıkla başlar. Doğada siklamenler serin ve nemli ortamlarda büyür.

Halk arasında tavşan kulağı olarakta bilinen siklamen (Cyclamen) Primulaceae ailesinden gelen çok yıllık bir bitkidir.

Evinizin sıcaklığı gündüz  20 C ve gece  10 C’nin üzerindeyse siklameniniz yavaş yavaş ölmeye başlayacaktır. Çok yüksek sıcaklıklar bitkinin sararmaya başlamasına ve çiçeklerin hızla solmasına neden olur. Ev bitkileri olarak satılan siklamenler tropikaldir ve 4 c altındaki sıcaklıklara tahammül edemez.

Siklamen (Cyclamen) çiçeği son derece zarif ve bir o kadar da dayanıklı yapısı ile dikkat çekmektedir.

güzel siklamen çiçeği

Bir siklamenle ilgilenmenin bir sonraki önemli kısmı, uygun şekilde sulanmasını sağlamaktır. Siklamen hem aşırı hem de eksik sulamaya karşı hassastır. Bitkinin suyu iyi tutan bir saksı ortamı ile mükemmel drenajına sahip olduğundan emin olun . Siklamen bitkinizi yalnızca toprak dokunulamayacak kadar kuru olduğunda sulayın, ancak bitkiyi sarkık yapraklar ve çiçekler gibi gözle görülür belirtiler gösterecek kadar uzun süre bu kuru halde bırakmayın.

Şubat- Nisan ayları arasında çiçek açan siklamen bitkisi, 5 parçalıdır ve bununla birlikte beyaz- pembe tonlarına sahiptir.

Bitkiyi suladığınızda, yaprakların altından su alın, böylece su saplara veya yapraklara değmez. Sap ve yapraklardaki su çürümelerine neden olabilir. Toprağı iyice ıslatın ve fazla suyun akmasına izin verin.

Siklamen bitki bakımının bir sonraki kısmı gübredir. Sadece yarım güçte karıştırılmış suda çözünür gübre ile her 1-2 ayda bir gübreleyin. Siklamen çok fazla gübre aldığında, yeniden doğma yeteneklerini etkileyebilir.

Çiçeklenme Sonrası Siklamen Bakımı

Bir siklamen çiçek açtıktan sonra uyku durumuna geçecektir. Hareketsiz bir duruma geçmek, yapraklar sararacağı ve düşeceği için bitkinin ölmekte olduğu gibi görünür. Ölmedi, sadece uyuyor. Uygun siklamen bitki bakımı ile, uyku hali boyunca ona yardımcı olabilirsiniz ve birkaç ay içinde yeniden ortaya çıkacaktır. (Açık havada ekilen dayanıklı siklamenin bu işlemden doğal olarak geçeceğini ve yeniden açılmak için fazladan bir bakıma ihtiyaç duymayacağını lütfen unutmayın.) Çiçek açtıktan sonra bir siklamen ile ilgilenirken, yaprakların ölmesine izin verin ve yaprakların öldüğüne dair işaretleri gördüğünüzde bitkinin sulanmasını bırakın. Bitkiyi serin ve biraz karanlık bir yere yerleştirin. İsterseniz ölü yaprakları da kaldırabilirsiniz. İki ay bekletin.

Cyclamen soğuk havayı çok seven bir bitki olduğu için sonbahar ve kıs aylarında çiçek acar. Yaz döneminde ise dinlenmeye geçer.

Siklamen çiçeği
siklamen çiçeği nasıldır?

Bir Siklamenle Yeniden Çiçek Açmak İçin Bakım Yapmak

Bir siklamen hareketsiz dönemini tamamladığında, onu tekrar sulamaya başlayabilir ve depodan çıkarabilirsiniz. Biraz yaprak büyümesi görebilirsiniz ve bu sorun değil. Toprağı tamamen ıslattığınızdan emin olun. Tencereyi yaklaşık bir saat su dolu bir küvete koyabilir, sonra fazla suyun akıp gitmediğinden emin olabilirsiniz. Siklamen yumrularını kontrol edin ve yumrunun saksıdan çıkmadığından emin olun. Yumru kalabalık görünüyorsa, siklameni daha büyük bir tencereye koyun. Yapraklar büyümeye başladığında, normal siklamen bakımına devam edin ve bitki kısa süre içinde yeniden çiçek açmalıdır.

Siklamen çiçeği anlamı

Aşk dilinde birine siklamen çiçeği vermek samimi duyguları ifade eder.

Kalıcı duyguların ve içten sevginin bitkisidir. Siklamen, zor koşullara dayanmasını sağlayan yumruğu sayesinde derin aşk çiçeğidir. Çiçek dilinde birine siklamen vermek, sevgi ve içten şefkat ifade eder.

Meyvenin oluşumunda meyveyi yere doğru sürüklemek için zarif bir şekilde bükülen çiçeklerinden saplarıyla (bu meyvenin oluşumu), siklamen atalarımız için anne sevgisini sembolize ediyordu. Ayrıca, XIV.Louis’e bir sekreterin yaptığı bir hata nedeniyle cinsiyet değişikliğinden çok önce Fransızca’da kadınsı bir isimdi. Ve bu bitki en çok çocuklara ve genç kızlara verildi.

Daha sonra siklamen, samimiyetin ve kalıcı duyguların sembolü olarak onaylandı. “Güzelliğin beni şaşkına çeviriyor ve ben umutsuzluğa kapılıyorum” diyor şarkı. Veya “Nadir ve elde edilmesi zor olanı seviyorum”.

Evinizin sıcaklığı gündüz  20 C ve gece  10 C'nin üzerindeyse siklameniniz yavaş yavaş ölmeye başlayacaktır. Çok yüksek sıcaklıklar bitkinin sararmaya başlamasına ve çiçeklerin hızla solmasına neden olur. Ev bitkileri olarak satılan siklamenler tropikaldir ve 4 c altındaki sıcaklıklara tahammül edemez.
Şubat- Nisan ayları arasında çiçek açan siklamen bitkisi, 5 parçalıdır ve bununla birlikte beyaz- pembe tonlarına sahiptir. 
Aşk dilinde birine siklamen vermek samimi duyguları ifade eder. Çiçek dilinde birine siklamen vermek, sevgi ve içten şefkat ifade eder.
Cyclamen soğuk havayı çok seven bir bitki olduğu için sonbahar ve kıs aylarında çiçek acar. Yaz döneminde ise dinlenmeye geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir