Balkonu süsleyecek harika petunya çiçeği

Petunyaları kaplara dikmek onları sergilemek için harika bir yoldur. İster sepetlerde ister kaplarda masalarda veya ön verandada asılı olsun, saksılarda büyüyen petunyalar , yaz boyunca seçtiğiniz alana canlı renkler getirir. Saksıda petunyaların nasıl yetiştirileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Saksıda Petunyaların Bakımı Petunya kabının bakımı çok kolaydır. Kaplardaki toprak, bahçedeki topraktan çok daha hızlı ısınmaya ve kurumaya eğilimlidir, ancak petunyalar özellikle sıcak ve kuru dayanıklıdır. Bu, petunyalarınızı ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak sulamalar arasında toprağın tamamen kurumasına izin vermelisiniz.

Her renge sahip olabilen petunyalar, oldukça özel bir tür bitkidir.

Birkaç günde bir onlara uzun, yavaş bir içecek verin. Çiçekleri ve yaprakları ıslatmak hastalığı artırabilir, bu nedenle su ya aşağıdan ya da toprağın yüzeyine yakın bir yerden. Köklerinizi de sulamak istemezsiniz, bu nedenle kabınızın çok iyi drenajı olduğundan emin olun. Petunyalar ağır besleyicilerdir. Dikim sırasında yavaş salınımlı bir gübre uygulayın , ardından sezon boyunca her hafta veya iki haftada bir sıvı gübre ile devam edin. Kaplarınızı tam güneş alacakları yerlere yerleştirin – günde altı saat iyidir, ancak mümkün olan en fazla çiçek açması için sekiz saat tercih edilir.

pembe petunya çiçeği
bahçede pembe petunya çiçeği

Petunya bakım önerileri

  • yaz ortasına gelindiğinde, çoğu petunya uzun, yapraksız sapların uçlarında çiçek açarak uzun bacaklı hale gelir. Petunyaların düzenli ve çiçeklenmesini sağlamak için sürgünleri yarı uzunlukta olacak şekilde budamaktayız. Bu, daha fazla dallanmayı ve çiçekleri teşvik edecektir.
  • Budamadan sonra, yeni büyümeyi ve çiçekleri zorlamak için bitkileri gübreleyin ve iyice sulayın. Bitkiler ilk bakışta pürüzlü görünebilir, ancak daha fazla renk ve çiçek açarak toparlanırlar.
  • Daha eski bahçe petunya bitkileri, özellikle daha soğuk iklimlerde canlılığı yeniden teşvik etmek için sert bir şekilde (tabanın birkaç inç içinde) budanabilir, ancak kalan yaprakları tutabilir.
  • Ayrıca, özellikle daha büyük çiçekli petunyalarda hem çiçeklenmeyi hem de çekiciliği artırmak için solmuş, eski veya ölü çiçekleri çıkarın. Ölü başlık, tohum kabuklarının bitkinin besin kaynakları için rekabet etmesini engeller. Kırpıntılar, geri dönüştürülecek bir kompost yığınına eklenebilir.
petunya bahçesi
rengarenk petunya çiçekleri

Saksıda petunya bakmak

Kaplarda çarpıcı bir şekilde performans gösterecek olan özel takip eden petunyalar satın alabilirsiniz. Ancak, türüne bakılmaksızın saksıda petunyaların yetiştirilmesi, onlara doğru davrandığınız sürece sizi hayal kırıklığına uğratmamalıdır. Petunyaları kaplara dikerken, bitkilerinizi 12 inçlik (30 cm.)

Petunya (Petunia), yıllık bitkiler olarak düşünülsede, aslında çok yıllık bitkilerdir. Uygun ortamlar sağlandığında yıllarca yaşayabilirler.

Saksı başına üçe sınırlayarak bitkilerinizi doldurmadığınızdan emin olun. Petunyalarınız uzun bacaklı olmaya veya büyümeye başlarsa, onları kesin ve gübreleyin. Kuvvetle dallanmaları gerekir. Yeni büyümeyi teşvik etmek için sık sık buketler için çiçek kesin ve ölü çiçek başlarını ortaya çıkar çıkmaz çıkarın .

Rengarenk bahçelerin gözdesi olan petunyalar, ana vatanı Arjantin olan yıllık bir bitkidir.

Petunya çiçeği çeşitleri

Petunyalar, esas olarak çiçek boyutuna göre farklı gruplara ayrılır:

  • Multiflora petunyaları en dayanıklı ve üretkendir. Daha küçük ama daha bol çiçekleri vardır ve yazlık yataklar veya karışık bordürler için idealdirler (çünkü yağışlı havaya daha toleranslıdırlar).
  • Grandiflora petunyaları çok büyük çiçeklere sahiptir ve en iyisi kaplarda veya asılı sepetlerde yetiştirilir (çünkü yağmur hasarına daha duyarlıdırlar). Bu büyük petunyalar, nemli ve sıcak yaz aylarında çürümeye yatkın olduklarından güneyde genellikle iyi sonuç vermezler.
  • Floribundas : Floribundas, grandiflora ve multiflora grupları arasında orta düzeydedir. Multiflora çeşitleri gibi serbest çiçeklenirler ve orta büyüklükte çiçekler üretirler.
  • Millifloras : Milliflora petunyaları, piyasadaki diğer petunyalardan çok daha küçüktür. Çiçekler sadece 2 ila 3 cm genişliğindedir, ancak üretkendirler ve her mevsim dayanırlar!
  • Yayılma veya Sürüklenen Petunyalar : Bunlar az büyür ancak 6 ila 8 metre kadar yayılır. Güzel ve renkli bir yer örtüsü oluştururlar çünkü çiçekler her bir sapın tüm uzunluğu boyunca oluşur. Pencere kutularında veya asılı sepetlerde kullanılabilirler.
çizgili petunya
iki renkli petunya çiçeği

ZARARLILAR / HASTALIKLAR

Petunyaların birkaç ciddi böcek veya hastalık zararlısı vardır. Hastalığın önlenmesine yardımcı olmak için sulama yaparken yaprakları ve çiçekleri ıslatmaktan kaçının.

Her renge sahip olabilen petunyalar, oldukça özel bir tür bitkidir.

Saksı başına üçe sınırlayarak bitkilerinizi doldurmadığınızdan emin olun. Petunyalarınız uzun bacaklı olmaya veya büyümeye başlarsa, onları kesin ve gübreleyin. Kuvvetle dallanmaları gerekir. Yeni büyümeyi teşvik etmek için sık sık buketler için çiçek kesin ve ölü çiçek başlarını ortaya çıkar çıkmaz çıkarın .
Kaplardaki toprak, bahçedeki topraktan çok daha hızlı ısınmaya ve kurumaya eğilimlidir, ancak petunyalar özellikle sıcak ve kuru dayanıklıdır.
Birkaç günde bir onlara uzun, yavaş bir içecek verin. Çiçekleri ve yaprakları ıslatmak çürütebilir. Bu nedenle su ya aşağıdan ya da toprağın yüzeyine yakın bir yerden toprak kurudukça verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir