Dillere destan Gelincik çiçeği hakkında bilinmeyenler

Gelincik çiçeğini kendiniz yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Tohumdan yetiştirmek çok kolaydır aslında. İşte gelincik çiçeği hakkında bilinmeyenler..

Kendi gelinciklerinizi tohumdan yetiştirmek , bahçenize çarpıcı renk parçaları eklemenin kolay bir yoludur ve kullanılmayan alanlar için harika bir dolgu maddesidir. Daha iyi haberler mi? Bir kez dikildikten sonra, her yıl geri gelecekler ve zamanla zarif sürüklenmeler oluşturacaklar.

Haşhaş tohumlarının nasıl ekileceğine dair basit kılavuzumuzu izleyin ve yakında yataklarınızı ve sınırlarınızı aydınlatmak için bu farklı ve narin çiçeklerden birçoğuna sahip olacaksınız.

Toprağa ekilen tohumlardan yeni gelincikler elde edilir. Gelinciğin üç aşaması: tomurcuk, çiçek ve meyvedir.

Hangi gelincik çiçeği çeşidini ekmelisiniz?

 • beyaz ve sarı gelincik çiçeği
 • Gelincikler için ikonik kırmızı çiçeklerden daha fazlası var.

Yıllık, iki yıllık ve çok yıllık çiçekler dahil olmak üzere yaklaşık 120 farklı haşhaş çeşidi arasından seçim yapabilirsiniz. Geniş bir renk seçeneğine sahiptirler – doğallaştırılmış bir kır çiçeği bahçesi görünümü için haşhaş tohumu karışımını ekin veya toplu halde tek bir renk ekerek çarpıcı bir açıklama yapın.

Flanders veya gelincik çiçeği yetiştirilmesi en basit olanıdır ve en iyi, Birinci Dünya Savaşı’nda hayatlarını veren askerler için bir anma sembolü olarak bilinir. Kır çiçeği bahçesinde ideal, yıllık, arı dostu bir çeşittir.

Daha uzun vadeli bir bitki istiyorsanız, iki yıllık ve çok yıllık gelincikler bahçenize veya bordürinize canlı bir katkı sağlar. Oryantal gelincklerin çiçekleri daha büyük, berrak çiçeklere sahipken, İzlanda ve Japon gelincikleri leylak rengi ve altın gibi benzersiz tonlarda gelir.

Antalya ve Adana gibi şehirlerde daha sık olan gelincik çiçeği, Amasya, Bolu, İstanbul, Erzurum, Konya gibi şehirlerde de görülmektedir.

Yemek pişirmek için gelincik yetiştiriyorsanız, haşhaş iyi bir seçimdir. Tohumlar yenebilir ve ekmeklere ve keklere ekstra lezzet, gevreklik ve ısırık eklemek için kullanılır. Diğer birçok haşhaş türünün tohumları yenilebilir olmadığından dikkatli olun. Ayrıca (gelincik) haşhaş bitkisinin başka hiçbir bölümünü de tüketmemelisiniz – bunlar zehirlidir.

Gelincik ne zaman ekilir

Gelincik çiçeği tohumu doğrudan ilkbahar ya da sonbaharda bahçe içine. Yılın başında ekim yapıyorsanız, genellikle Mart ve Mayıs ayları arasında en iyisidir, ancak sağlıklı bir görüntü için bir sonraki yaza kadar beklemeniz gerekir. İlk sezonda daha fazla çiçek için Ağustos sonu ile Ekim arasında ekim yapın.

Belirli çeşitlerin ne zaman ekilmesi gerektiğine dair tek tek tohum paketini kontrol edin.

Bilimsel adı, Papaveraceae olan gelincik çiçeği, Gelincikgiller ailesine ait bir çiçektir. Bu çiçek, oldukça hassas bir yapıya sahiptir.

Gelincik tohumu Nasıl Ekilir?

Drenajı iyi olan güneşli bir yer seçin. Alanı ayıklayın ve ince bir eğime kadar tırmıklayın.

 • Elinize biraz haşhaş tohumu dökün ve doğal görünümlü damlacıklar oluşturmak için bunları çok ince bir şekilde yere serpin.
 • Çeşit, toprak durumu ve yetiştirme sıcaklıklarına bağlı olarak 7-30 gün çimlenmeye bırakın. Çimlenme sırasında toprağı nemli tutun.
 • Fideler işlenecek kadar büyüdükten sonra, onları yaklaşık 30 cm (12 inç) aralıklarla inceltin.
 • Özellikle kuru dönemlerde alanı düzenli olarak sulayın. Hızlı büyümeyi ve uzun bacaklı bitkileri ve hatta çürümeyi teşvik ettiği için aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

gelicnik

Gelincik çiçeği anlamı

 1. Dinlendirici uyku ve iyileşme
 2. Ailede bir kayıp veya ölüm için teselli
 3. Çeşitli savaşların ve silahlı çatışmaların düşüşünü hatırlamak
 4. Canlı bir hayal gücü
 5. Ölümde barış
 6. Rüyalarda iletilen mesajlar
 7. Diriliş ve sonsuz yaşam
 8. Güzellik ve başarı
 9. Savurganlık ve lüks

Gelincik Çiçeğinin Etimolojik Anlamı

Çevre düzenlemesi için kullanılan, yenilebilir tohumlar için yetiştirilen veya ilaç olarak kullanılan tüm yaygın Gelincikler Papaver’in ortak adını paylaşır. Bu isim, gövde veya tohum kabuğu kesildiğinde damlayan beyaz ve opak lateks özsuyundan dolayı Latince süt olan pappa’ya dayanmaktadır. En yaygın olarak kullanılan haşhaş türlerinden bazıları Papaver somniferum, Papaver orientale ve Eschscholzia californica’dır.

Yılın başında ekim yapıyorsanız, genellikle Mart ve Mayıs ayları arasında en iyisidir, ancak sağlıklı bir görüntü için bir sonraki yaza kadar beklemeniz gerekir. İlk sezonda daha fazla çiçek için Ağustos sonu ile Ekim arasında ekim yapın.
Bilimsel adı, Papaveraceae olan gelincik çiçeği, Gelincikgiller ailesine ait bir çiçektir.
Antalya ve Adana gibi şehirlerde daha sık olan gelincik çiçeği, Amasya, Bolu, İstanbul, Erzurum, Konya gibi şehirlerde de görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir