Bambu çiçek nasıl yetiştirilir? Bambu Çiçeğinin Detayları

Şanslı bambu , yıllardır evlerde ve Feng Shui’de temel bir ürün olmuştur . Bu, onu ortak bir hediye ve mükemmel küçük ev bitkisi yapan bir şans ve refah sembolüdür . Bambu çiçek nasıl yetiştirilir, bu bitkinin neden bu kadar popüler olduğu ve kendi bitkinizi nasıl yetiştirebileceğiniz hakkında makaleyi okuyarak daha fazla bilgi edinin.

Şanslı bambu ( Dracaena sanderiana ), şaşırtıcı bir şekilde bilimsel adından da anlaşılacağı gibi aslında bambu değildir: Dracaena cinsinin bir parçasıdır. Şanslı bambu bitkisi Güneydoğu Asya’dandır ve 5000 yılı aşkın süredir Feng Shui’de kullanımıyla ünlüdür. Bu uygulamalarda, iyi şans ve mutluluğu temsil ettiği, onu iş ve kişisel konularda ideal ve popüler bir hediye haline getirdiği söylenir. Şanslı bambuyu bu kadar popüler yapan bir başka faktör de girdap, kalp, örgü ve diğer tasarımlar gibi şekillerde eğitilebilmesidir. Şanslı bambunun sembolizmine ve farklı bambu tasarımlarının nasıl oluşturulacağına daha derinlemesine bakmak için aşağıdaki bölümlere bakın.

Bambu bitkisinin olduğu evlere bolluk ve bereket getirdiğine inanılır.

Şanslı bambu bakımı kolay bir bitkidir ve onu hem ofisler hem de evler için harika kılar. Toprakta veya suda büyümek mutludur, ancak toprakta büyüdüğünde en uzun ömürlüdür.  Suda büyüyorsa, her hafta suyu değiştirilmelidir. Toprağa ekilirse, toprak hafif nemli tutulmalıdır, bu yüzden aşırı su vermeyin veya kurumasına izin vermeyin. Şanslı bambu, dolaylı ışıkta ve  18–35 ° C sıcaklık aralığında gelişiminin en iyisini yapar.

Bambu Çiçeği, çiçek bakmaya yeni başlayan birçok kişinin ilk tercihlerinden biri oluyor.

Bambu çiçek bakımı

bambu çiçek bakımı
bambu çiçek nasıl yetiştirilir

Şanslı bambuya nasıl bakılacağını öğrenmek oldukça basit. Güneş ışığı, su, sıcaklık, toksisite, çömlekçilik, yayılma ihtiyaçları ve yaygın zararlılar ve sorunlar hakkında derinlemesine bilgi ekledik. Hızlı adım adım bambu bakım kılavuzumuz aşağıda görülebilir:

  • Herhangi bir ambalajı dikkatlice çıkarın ve bir çapa görevi görmesi için kabınıza taş ekleyin.
  • Bambu’nuzu dolaylı güneş ışığına yerleştirin.
  • Kabınızı kökleri örtecek kadar su ile doldurun.
  • Şanslı bambu, 18–35 ° C sıcaklık aralığını tercih eder.
  • İsteğe bağlı: Her üç ila dört haftada bir sıvı ev bitkisi gübre kullanın.
  • Sarı yaprakları çıkarın.
  • Bambu, kökleri kabın dışına çıktıkça yeniden yerleştirin.

Yıl boyu yeşil kalan bambu çiçeği kolay yetiştirilmesi, bakıma fazla ihtiyaç duymaması gibi sebeplerle yaygın olarak tercih edilir.

Bambu bakımı için Güneş ışığı:

Şanslı bambu, orta veya dolaylı güneş ışığı gerektirir. Doğrudan güneş ışığı yaprakları kavurur, bu nedenle bitkinizi parlak bir pencerenin önüne yerleştirmekten kaçının. Yanmış yapraklar, ses çıkardıkları gibi görünür: Yaprakların kenarlarında, sanki ateşte yanmış gibi kahverengi bir belirti olacaktır. Yapraklarınız biraz yanmış görünüyorsa, bambunuzu daha az ışık alan bir alana taşıyın.

bambu çiçeği
bambu çiçeği

Bambu için Su:

Bitkinizi toprakta büyütüyorsanız, biraz nemli tutulduğundan emin olun. Toprağın çok kurumasına izin vermeyin ve aşırı su vermeyin çünkü bu kök çürümesine neden olabilir. Bambu hayatta kalmak için çok fazla suya ihtiyaç duymaz, ancak suda da yetiştirilebilir. Bambu’nuzu suda büyütmeyi seçerseniz, köklerin daima suyla kaplı kaldığından emin olun. Mutlu ve sağlıklı kalması için şanslı bambularınızı her yedi ila 10 günde bir taze suyla doldurun.

Suda yosunlar oluşabilir, bu nedenle kabı temizlemeye ve suyu düzenli olarak değiştirmeye çalışın (yaklaşık haftada bir). Klor seviyeleri düşük olduğu sürece bambu bitkisinin içmesi için musluk suyu uygundur. Güvende olmak için, musluk suyunu gece boyunca bırakın, böylece şanslı bambunuzu sulamak için kullanmadan önce klor buharlaşabilir.

İpucu: Musluk suyunuzda yüksek seviyede florür varsa, şişelenmiş su gibi filtrelenmiş su kullanmanızı öneririz. Florür buharlaşmaz ve şanslı bambu gibi bitkiler için zehirlidir.

Bitkinizi toprakta büyütüyorsanız, biraz nemli tutulduğundan emin olun. Toprağın çok kurumasına izin vermeyin ve aşırı su vermeyin çünkü bu kök çürümesine neden olabilir. 
Bambu'nuzu dolaylı güneş ışığına yerleştirin.Kabınızı kökleri örtecek kadar su ile doldurun.Şanslı bambu, 65–95 ° F (18–35 ° C) sıcaklık aralığını tercih eder.
Bambu hayatta kalmak için çok fazla suya ihtiyaç duymaz, ancak suda da yetiştirilebilir. Bambu'nuzu suda büyütmeyi seçerseniz, köklerin daima suyla kaplı kaldığından emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir