Sardunya çiçeği ve bakımı nasıl yapılır? En Özel Bilgiler

Sardunyalar uzun süredir bahçıvanların favorisidir. Büyümeleri kolaydır, renklidirler ve hoş bir koku yayarlar. İşte evinizde ve bahçenizde sardunya yetiştirmenin yolu!

SARDUNYA Bakımı

sardunya
sardunya resmi
  • Sardunya bakımı, sulamalar arasında toprağın bir miktar kurumasına izin verin, ardından iyice sulayın.
  • Sardunya çiçeği, günümüzde en çok yetiştirilen süs bitkilerinin başında gelmektedir. Kırmızı ve mor gibi canlı renklere sahip olan bu güzel bitkiler özellikle balkonlarda ve bahçelerde yetiştirilmek için çok uygundur.
  • Kış aylarında su çok daha azdır, ancak köklerin tamamen kurumasına izin vermeyin. Sardunyalar, daha az su kullandıkları ve fazla büyümedikleri kış aylarında bir uyku hali verildiğinde en iyisini yapar. Daha fazla kışlama talimatı için aşağıya bakın.
  • Çiçek açmayı teşvik etmek için, ölü çiçekleri düzenli olarak kırpın.
  • Çalılık ve uzun gövdelileri artırmak için gövdeleri sıkıştırın.
  • Bitki uykuda olduğunda kışın gübreleme yapmayın.
  • Sardunyalar, yeni büyümeyi teşvik etmek için ilkbaharda yeniden saklanabilir – veya yenilenmeleri gerektiği gibi görünüyorsa.
  • Renkli çiçekleri yalınkat veya katmerli olabilir. Sardunya balkon yada bahçe çiçeğidir. Salon çiçeği olarak evde yetiştirmede pek tercih edilmeyebilirler.

Kış Aylarında Sardunyalar

Yazı dışarıda geçiren sardunyalar, bol güneş almaları şartıyla ev bitkileri olarak saklanabilir. Kuzey iklimlerinde güneş, bazı çeşitlerde tomurcukları harekete geçirmek için kış sonunda yeterince güçlü olmayabilir. Sardunya, görüntüsü ve yapısı ile sevilen çiçek türlerindendir

İlk sonbahar donundan önce ( yerel don tarihlerinizi burada bulun ), bitkileri kaldırın ve keskin, temiz bir bıçak kullanarak gövdeleri düzgün bir şekilde yaklaşık 6 ila 8 inç arasında kesin. Girmek üzere oldukları düşük güneş ışığı ortamında büyük yaprak yığınlarını desteklemek zorunda kalmamalıdırlar. Bitkilerinizi çoğaltmanın kolay bir yolu olan birkaç sapı, kök için kesimler olarak kaydedin.

“Ana bitkiyi”, doldurmak için normal saksı toprağı kullanarak mümkün olan en küçük saksıya – sadece köklere uyacak kadar – nakledin.

Bitkileri bir hafta gölgede tutun, sonra onları güneşli bir yere koyun (alabilecekleri tüm güneşe ihtiyaçları vardır) ve serin tutun.

Kış aylarında, sardunyalar en iyi  10 ° ila 16 ° C gece sıcaklıklarında büyür, ancak  0 ° C ye düşerse ve / veya 27 ° C) üzerine çıkarsa hayatta kalır. C , nispeten kuru tutuldukları sürece.

İlkbaharda yeni büyüme göründüğünde, tüm eski yaprakları kesin.

Yeni büyümenin ortaya çıkmasını sağlamaktan daha zor olan tek şey onu korumaktır. Ve işte bununla ilgili biraz yardım:

Sadece yapraklar sarkma belirtileri gösterdiğinde ve sadece küçük miktarlar sağladığında sulayın. Bitkileri gübrelemeyin veya beslemeyin. Bu bitkilerin dinlenmesi çok önemlidir.

Sakız Sardunya ev ya da bahçe bitkisidir ve boyu 1.5 cm e kadar ulaşabilir. Bakımı kolaydır. Renkleri çok fazladır. Mavi, fuşya , pembe, mercan, kırmızı , beyaz ve daha bir çok renk  bulunur.

Sardunya teraryum aranjmanlarında kullanılır ve çok sevilen bir çiçek türüdür. Bahçenize ya da saksınıza ekmek için ise tohum olarak ya da fide olarak satın alabilirsiniz.

Sardunya bitkisi yaz aylarında çiçek açar ve bitki büyürken sürekli  sulamaya ihtiyacı olmaz. Hem kapalı alanda hem de açık alanda yetişebilir.

sardunya çiçeği
sardunya çiçeği

Sardunya çoğaltmak için en çok kullanılan 2 yöntem:

Çelikleme yöntemi

Sardunyanın ana gövdesinden kol vermiş bir dalını kırarak torf karışımlı toprağa ekebilirsiniz. Torfa diktiğiniz sardunya çeliğine can suyu verin ve bekleyin. Sardunya çeliği %70 oranda tutar. Çeliklediğiniz çoğu sardunya dalı tutacaktır.

Suda köklendirme yöntemi

Sardunya filinizi suda köklendirebilirsiniz. Ana gövdeden kol vermiş bir dalı kesip 1 bardak su içinde bekletin. Sardunya dalı 1-2 hafta içinde suda köklenir. Ardından köklenmiş sardunya filizini torflu toprağa dikin ve can suyu verin. Suda köklendirme yöntemi Sardunya nasıl çoğaltılır diye soranların en garanti bulduğu yöntemdir.

İlk sonbahar donundan önce ( yerel don tarihlerinizi burada bulun ), bitkileri kaldırın ve keskin, temiz bir bıçak kullanarak gövdeleri düzgün bir şekilde yaklaşık 6 ila 8 inç arasında kesin.
Sardunya bitkisi yaz aylarında çiçek açar ve bitki büyürken sürekli  sulamaya ihtiyacı olmaz. Hem kapalı alanda hem de açık alanda yetişebilir.
Kış aylarında, sardunyalar en iyi  10 ° ila 16 ° C gece sıcaklıklarında büyür, ancak  0 ° C ye düşerse ve / veya 27 ° C) üzerine çıkarsa hayatta kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir