Karanfilin faydaları say say bitmez

Karanfil, karanfil ağacının çiçek tomurcukları olarak da bilinen yararlı bir bitkidir. Hem bütün hem de öğütülmüş formlarda bulunan bu çok yönlü baharat, tencerede rostoları baharatlamak, sıcak içeceklere lezzet katmak ve kurabiye ve keklere baharatlı bir sıcaklık getirmek için kullanılabilir. Karanfilin faydaları çok fazladır.

Karanfil, Endonezya, Hindistan gibi Asya ülkelerine özgü bir baharat çeşididir. Karanfili, zencefilli fırında pişirilmiş ürünlerdeki ana malzemelerden biri veya Hint mutfağında temel bir baharat olarak tanıyor olabilirsiniz. Ana vatanı Endonezya olan karanfil bitkisi, ağız kokusu için birçok medeniyette tercih edilmiş, imparatorların ilk tercihleri olmuştur. Karanfil en çok tatlı ve aromatik bir baharat olarak bilinir, ancak aynı zamanda geleneksel tıpta da kullanılmıştır.

 1. Karanfil Önemli besinler içerir

 2. karanfilin faydaları
  karanfilin faydaları nelerdir

Karanfil lif, vitamin ve mineral içerir, bu nedenle yemeğinize lezzet katmak için tam veya öğütülmüş karanfil kullanmak bazı önemli besinler sağlayabilir.

Yapılan Çalışmalar, karanfil çayının ve aktif bileşenlerinin sinüslerdeki iltihaplanmanın hafifletilmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

 1. Antioksidan bakımından zengin

Karanfil ayrıca, doğal bir antioksidan görevi gördüğü gösterilen öjenol adlı bir bileşik içerir.

Diyetinize diğer antioksidan açısından zengin yiyeceklerle birlikte karanfil dahil etmek genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 1. Kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir

Bazı araştırmalar, karanfilde bulunan bileşiklerin kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Bir test tüpü çalışması, karanfil özütünün tümörlerin büyümesini durdurmaya yardımcı olduğunu ve kanser hücrelerinde hücre ölümünü teşvik ettiğini buldu.

Kendine has aromasıyla yemeklerde ve tatlılarda kullanıldığında güzel bir tat vermektedir.

 1. Karanfil Bakterileri öldürebilir

Karanfillerin antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir, yani bakteri gibi mikroorganizmaların büyümesini durdurmaya yardımcı olabilirler.Dahası, karanfilin antibakteriyel özellikleri ağız sağlığını geliştirmeye bile yardımcı olabilir .

Bir test tüpü çalışmasında, karanfilden ekstrakte edilen bileşiklerin diş eti hastalığına katkıda bulunan iki tür bakteri gelişimini durdurduğu bulunmuştur. 40 kişide yapılan başka bir çalışmada, çay ağacı yağı , karanfil ve fesleğen içeren bitkisel bir gargaranın etkileri test edildi .

Bitkisel gargarayı 21 gün kullandıktan sonra dişeti sağlığında, ağızdaki plak ve bakteri miktarında iyileşme gösterdiler.

Düzenli fırçalama ve uygun ağız hijyeni ile birlikte karanfilin antibakteriyel etkileri ağız sağlığınıza fayda sağlayabilir.

 1. Karaciğer sağlığını iyileştirebilir

Araştırmalar, karanfildeki faydalı bileşiklerin karaciğer sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 • Öjenol bileşiği özellikle karaciğer için faydalı olabilir.
 • Bir hayvan çalışması, karanfil yağı veya öjenol içeren yağlı karaciğer hastalığı karışımları ile sıçanları besledi .
 • Her iki karışım da karaciğer fonksiyonunu iyileştirdi, inflamasyonu azalttı ve oksidatif stresi azaltt
 1. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir

Araştırmalar, karanfilde bulunan bileşiklerin kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor .

 • Bir hayvan araştırması, karanfil özünün diyabetli farelerde kan şekeri artışının ılımlı olmasına yardımcı olduğunu buldu .
 • Bir başka test tüpü ve hayvan çalışması, karanfil özü hem insan kas hücreleri hem de diyabetli farelerde bulunan bir bileşik olan etkilerine baktı.
 • Karanfil ve nigerisinin kandan hücrelere şeker alımını artırdığı, insülin salgılanmasını artırdığı ve insülin üreten hücrelerin işlevini iyileştirdiği bulunmuştur (23Güvenilir Kaynak).
 • İnsülin , şekerin kanınızdan hücrelerinize taşınmasından sorumlu bir hormondur. Kan şekeri seviyelerinin sabit kalması için insülinin düzgün çalışması şarttır.
 • Dengeli bir diyetle birlikte karanfil, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.
karanfil faydaları
karanfil faydaları
 1. Kemik sağlığını geliştirebilir

Bir hayvan çalışması, 12 hafta boyunca manganez takviyesi almanın kemik mineral yoğunluğunu ve kemik büyümesini artırdığını buldu.

Karanfilin faydalarının yanı sıra karanfil yağı ve karanfil çayının da faydaları çok fazladır.

Karanfil yağının dişe faydaları

Karanfil yağı içerisinde ojenol madde bulundurmaktadır. Ojenol madde doğal anestezik ve antibakteriyeldir. Karanfil yağı ağız ve diş eti iltihabını azaltmaya yardımcı olur.

Kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir. Karanfil Bakterileri öldürebilir. Karaciğer sağlığını iyileştirebilir.Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir.Kemik sağlığını geliştirebilir.
Karanfil yağı içerisinde ojenol madde bulundurmaktadır. Ojenol madde doğal anestezik ve antibakteriyeldir. Karanfil yağı ağız ve diş eti iltihabını azaltmaya yardımcı olur.
Araştırmalar, karanfildeki faydalı bileşiklerin karaciğer sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Öjenol bileşiği özellikle karaciğer için faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir