Güzel kokulu sümbül Hakkında bilinmeyenler

Sümbül soğanları sonbaharda ekilir ve ilkbaharda güzelce çiçek açar. İşte evinize ve bahçenize sümbül ve üzüm sümbülü dikmek ve yetiştirmek için bir rehber!

SÜMBÜL VE ÜZÜM SÜMBÜLÜ HAKKINDA

Sümbül (Hyacinthus) parlak pembeden yumuşak maviye kadar çeşitli renklerde gelir. Sümbülün çok hoş kokulu çiçeklerden oluşan gevşek-yoğun salkımları (kümeleri), tek veya çift çiçeklerle sıkıca paketlenmiş olabilir.

Üzüm sümbülleri (Muscari)  , gerçek sümbüllerle doğrudan ilişkili değildir, ancak aynı botanik aileye aittir ve temelde aynı bakım gereksinimlerine sahiptir.

Victorialılar tatlı, kalıcı kokuları için sümbüllere saygı duyuyorlar ve onları alçak yataklara, her biri bir renkten oluşan sıralar halinde dikerek dikkatlice topluyorlardı. Genel olarak, sümbüllerin oyun oynamayı, sporu ve kızarıklığı sembolize ettiği söylenir, ancak anlamlar renge bağlıdı.

Sümbüller çok yıllık soğanlardır ve genellikle doğrudan dış mekanda toprağa ekilir, ancak bu kolay ampuller aynı zamanda konteyner bahçelerinde zorlamak veya kışın iç mekanlarda çiçek açmak için mükemmeldir.

sümbül tarlası
sümbül çiçeği

SÜMBÜL BAKIMI

İlkbaharın sonlarında sümbüllerin çiçek açması bittikten sonra, çiçek saplarını kesin, ancak yaprakların doğal olarak ölmesine izin verin. Bitkilerin gelecek yılki çiçekler için enerji toplamak için yeşilliklerini korumaları gerekiyor.

Sümbül soğanları ıslak ayaklara sahip olmayı sevmez, bu yüzden çok sık sulanmamalarına dikkat edin. Çok fazla nem çürümeye neden olabilir.

Kuru bir sonbahar olması durumunda, ara sıra su sümbülleri.

Kaplarda yetişen bitkileri, üzerlerini kapalı tutarak veya korunaklı bir alana taşıyarak aşırı kış neminden koruyun.

ÇİÇEK AÇTIKTAN SONRA SÜMBÜL İLE NE YAPILIR

Açık havada

Sümbüllerin çiçek açmayı bitirdikten sonra, çiçek saplarını kes ama yaprakları da çıkarmayın . Ampuller, gelecek yılki çiçekler için enerji toplamak için yapraklarına ihtiyaç duyar. İlkbahar mevsiminin sonunda, yapraklar doğal olarak yeniden ölür ve bu noktada kaldırılabilir.

Sümbül soğanları, çoğu ekim bölgesinde yıl boyunca toprakta kalabilir . Kış sıcaklıklarınız 16 ° C’nin (60 ° F) altına düşmezse, ampuller sonbaharda kazılmalı ve altı ila sekiz hafta boyunca serin ve kuru bir alanda soğutulmalıdır. Sümbüllerin çiçek açması için daha soğuk bir dönem gerekir.

Kapalı alanda

İç mekanlarda çiçeklenmeyi bitiren sümbül soğanları bahçeye ekilebilir. Çiçek açtıktan sonra, gelecek yılki çiçekler için enerji toplamak için zamana ihtiyaçları vardır, bu nedenle doğrudan depoya konulmamalıdırlar.

Yaprakları dışarıda öldükten sonra, sümbül soğanları içeriye getirilebilir ve sonbahar veya kışa kadar serin, karanlık, kuru bir yerde saklanabilir.

ÖNERİLEN ÇEŞİTLER

Hyacinthus orientalis  ‘Miss Saigon’, koyu mor-pembe çiçeklerle sıkıca paketlenmiş çiçeklere sahiptir.

Muscari armeniacum  (üzüm sümbülü), toplu halde ekildiğinde muhteşem görünen küçük ve narin kobalt mavisi çiçeklere sahiptir .

SÜMBÜL TEKRAR ÇİÇEK AÇACAK MI?

Evet veya hayır. Sümbüller yılda sadece bir kez  (ilkbaharda) çiçek açar , ancak uygun bakım sağlanırsa sonraki yıllarda mutlu bir şekilde çiçek açarlar . Çok yıllık bir bitkidirler.

sümbül soğanı evcil hayvanlar için zehirlidir. Sümbül ve nergis gibi birçok bahar çiçeği, mide ve solunum sorunlarının yanı sıra cilt tahrişine neden olabilecek bir bileşik içerir. Bu madde – kalsiyum oksalat – en çok soğanda yoğunlaşmıştır, ancak aynı zamanda sümbül bitkisinin yapraklarında ve çiçeklerinde de bulunur. Sümbülleri meraklı evcil hayvanların ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın ve uzun süre sümbül soğanı tutarken eldiven giyin.

Sümbülün toksisitesinin bir iyi yanı, sincap ve dağ sıçanı gibi yaygın bahçe zararlılarının genellikle sümbül soğanı yemeye cazip gelmemesidir!

Sümbül soğanları sonbaharda ekilir
Sümbüller yılda sadece bir kez  (ilkbaharda) çiçek açar , ancak uygun bakım sağlanırsa sonraki yıllarda mutlu bir şekilde çiçek açarlar . Çok yıllık bir bitkidirler.
Sümbül soğanları ıslak ayaklara sahip olmayı sevmez, bu yüzden çok sık sulanmamalarına dikkat edin. Çok fazla nem çürümeye neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir