Evde Kaktüs bakımı Nasıl olmalı?

Kaktüsleri her zaman sevmişimdir ve bakımları ne kadar kolaydır. Daha az dikkatle büyümeleri kolay oldukları için ideal oda arkadaşınız dırlar. En heyecan verici kısım, çiçek açtıkları zamandır! Kaktüsünüzün türüne bağlı olarak kırmızı, pembe, mavi, sarı veya beyaz çiçekleri olabilir. Sizin kaktüsünüz çiçek açmamış olabilir bu yüzden çiçek açtığını okumak sizi şaşırtmıştır. bu makalede evde kaktüs bakımı hakkında bilgilere ulaşacaksınız. İpuçlarına dikkat ederseniz sizin bitkiniz de çiçek açabilir.

Yeni başlayanlar olarak, kaktüslerinize nasıl bakacağınızı bilmeniz gerektiğini unutmamak önemlidir. Onları aşırı sularsanız, çürüyebilirler. Onları doğru koşullarda tutmak, onlarca yıl geliştiğini ve yaşadığını görecektir.

Kaktüsler çoğunlukla  çok sulanma dolayısıyla ölen bitkilerdir. Kaktüsler çok fazla suyu sevmezler bu onların çürümelerine neden olur.

Kaktüs bakımı konusunda yeni başlayanlar için bir rehber hazırladık, işte 11 kolay ipucu:

  1.  Saksı Karışımı Her Şeydir

Gerçek şu ki, farklı kaktüs türleri farklı koşullarda yaşar. Kuru kumlu topraklarda zenginleşenler var, diğerleri ise tropikal yağmur ormanlarında başarılı oluyor. Kaktüslerinizi satın almaya karar verdiğinizde, türlerini ve ne tür koşulların gelişmesini sağladığını bildiğinizden emin olun.

Satın aldıktan sonra ona uygun bir saksı karışımı almanız gerekiyor. Tropikal kaktüsler için tasarlanmış bir saksı karışımı alırsanız ancak kurak bitkiler için kullanırsanız, gelişmeyecektir.

doğal kaktüs çiçeği
kaktüs ne kadar sulanmalı

İdeal tropikal kaktüs toprağı

Epiphyllums, tropikal yağmur ormanlarında bulunan bir kaktüs türüdür. Bu tür türlerle gitmeye karar verirseniz, saksı karışımının bunun için ideal olduğundan emin olun. Tropikal kaktüsler, genellikle ağaçlarda asılı olduklarından, köklerinin çok fazla su nedeniyle çürü memesini sağlamak için hızla akarlar.

Böyle bir kaktüsün gelişmesi için iyi akan toprağa ihtiyacı vardır. Tropikal kaktüsler için, saksı karışımında kurak kaktüslerden biraz daha fazla organik maddeye ihtiyaçları vardır.

Dikenli ve dikensiz  kaktüs olarak iki kategoride yer alan, bakımı çok kolay olan kaktüsler genellikle soğuğa dayanıklı olup yaz mevsiminde ise 45 dereceye kadar dayanırlar.

Kurak kaktüs toprağı

Kurak bölgelerde yetişen kaktüslerin çoğu, yetersiz drene olan topraklarda büyürlerse, sonunda büyümeyeceklerdir. Bu kaktüslerin çoğu, özellikle kaktüsler için satın alınan saksı karışımlarında gelişecektir.

Kaktüslerinizi Ne Zaman Sulamalısınız?

Kaktüslerin bir kısmı genellikle kurak bölgelerde olsalar bile suya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, bu tür alanlar için tasarlanmış bir kaktüs satın alsanız bile, bir sulama programınızın olması gerekir.

Kaktüsler doğal olarak suludur, yani nemi depolarlar. Uyarlamalarından biri, kuru mevsimlerde kullanabilmeleri için suyu depolamalarıdır. Bir süre susuz kalabilirler, ancak çoğu zaman yetersiz olduğunda sararmaya başladıklarını söylersiniz.

Çoğu kaktüs, sıcak mevsimlerde büyüme yaşar. Bu süre zarfında onları yeterince sulamanız gerekir. Soğuk mevsimlerde, kışın ve ilkbaharda daha az neme ihtiyaç duyarlar.

Sulama, kaktüsünüzün nereye yerleştirildiğine bağlıdır. Doğrudan güneş ışığı altındaysa, iç mekana göre düzenli olarak sulamanız gerekebilir.

kaktüs çiçeği nasıl bakılır
evde kaktüs bakıla bilir mi

Kaktüs bakımı nasıl olur

Ortalama olarak, ilkbahar / yaz aylarında, toprağın kurumasına bağlı olarak haftada bir veya daha fazla sulama yapabilirsiniz.

Toprağın neminin belirlenmesinde bir su göstergesi yardımcı olabilir – yalnızca üst toprak kuru olduğunda su. Aşırı sulanan kaktüsler köklerini çürütecek ve bitki solmaya başlayacaktır. Diğer bir alternatif, dibinde su olup olmadığını görmek için toprağı dürtmek için bir çubuk kullanmak olabilir. Çubuğa toprak yapışırsa, o zaman hala su vardır.

Sualtının da bir dezavantajı var. Kaktüs soluklaşır ve belirli bir yöne doğru bükülür.

Sulama kaktüsü ile ilgili fikir, bir denge kurmanızı ve az veya fazla sulamadan kaçınmanızı sağlamaktır.

Kaktüs bakımı püf noktaları

Kaktüs boyutu

Daha büyük bir kaktüsün daha fazla sulamaya ihtiyacı olacağını düşünürsünüz, ancak gerçek anlamda, daha küçük, daha genç olanların büyüme oranı daha yüksektir, bu da daha fazla suya ihtiyaç duydukları anlamına gelir. Küçük olanlar, büyük olanlardan daha sık sulamaya ihtiyaç duyacaktır.

saksıda kaktös çiçeği
renkli kaktüs

Kap büyüklüğü ayrıca ne sıklıkta suladığınızı da etkiler

Küçük saksılar sulama sırasında mutlaka idealdir çünkü kaktüsler çürümeye yatkın oldukları için suda oturmayı sevmezler.

Büyük kapların suyun boşalması zaman alacaktır, bu da kaktüsün gelişmemeye yatkın olmasını sağlar.

Kaktüsünüz için yeterli olan bir saksı alın.

Kullandığınız saksının türü

Kaktüs yetiştirmek için ideal olan saksı türünü düşünsek bile, en önemli şey toprağın havalandırılmış olmasıdır.

Plastik kaplar kullanılabilir ancak pişmiş toprak kaplara kıyasla kuruması zaman alır. Maksimum hava hareketi olmasını sağlar ve fazla suyu daha hızlı tahliye ederek köklerin çürüme olasılığını azaltır. Fazla suyu iyice gideren bir tencere kullandığınızdan emin olun.

Ortalama olarak, ilkbahar / yaz aylarında, toprağın kurumasına bağlı olarak haftada bir veya daha fazla sulama yapabilirsiniz.
Böyle bir kaktüsün gelişmesi için iyi akan toprağa ihtiyacı vardır. Tropikal kaktüsler için, saksı karışımında kurak kaktüslerden biraz daha fazla organik maddeye ihtiyaçları vardır.
Dikenli ve dikensiz  kaktüs olarak iki kategoride yer alan, bakımı çok kolay olan kaktüsler genellikle soğuğa dayanıklı olup yaz mevsiminde ise 45 dereceye kadar dayanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir