Yılbaşı Çiçeği Yetiştirmek İçin İpuçları

Yılbaşı çiçeği ( Schlumbergera bridesii veya Schlumbergera truncata ), kaktüs olarak bilinmesine rağmen, kökenleri tropik bölgelerde olan gerçekten etli bir bitkidir. Atatürk çiçeği gibi, yılbaşı çiçeğinin tatil zamanında çiçek açması için sonbaharda oldukça katı bir rejim izlemesi gerekir. Bitkinin tatil çiçekleri için çiçek tomurcukları oluşturması için en az dört hafta önceden daha uzun karanlığa ihtiyacı vardır.

Çoğunlukla  elden ele dağıtılarak sayısı artırılan çeşidi ise bizim bahsettiğimiz Schlumbergera truncata yani bildiğimiz ismi ile yılbaşı çiçeğidir.

Yılbaşı çiçekleri, yıl başı  tatiller için tam zamanında çiçek açar (dolayısıyla isimleri de budur) ve onlar da oldukça etkileyicidir . Düz, parlak yeşil bölümlerden oluşan sarkan dallar 3 fit uzunluğa kadar büyüyebilir. Çiçekler kırmızı , beyaz , sarı , pembe veya mor bu dalların ucunda görünen ve yaprakları birkaç katmanlara sahip uzun 3 inçe kadar ölçün. Her çiçek birkaç gün sürer ve çoğu çeşidin tüm çiçeklenme dönemi birkaç hafta sürecektir. Ancak bu bitkilerin güzel görünmesini sağlamak için, uygun Yılbaşı çiçeği bakımı ile ilgili tüm adımları izlemeniz gerekir.

Yılbaşı çiçeği için genel olarak bir dönem çiçek açıyor demek yanlış olmaz.Eğer doğru ve bilinçli bir şekilde bakılırsa yılbaşına yakın bir zaman da çiçeğini açıyor

yılbaşı çiçeği nasıldır
yılbaşı çiçeği

Yılbaşı Çiçeği Yetiştirmek

  • Onları kumlu toprakta tut.
  • Sadece toprak tamamen kuruduğunda sulayın.
  • Ortama biraz nem sağlayın.
  • Bazı tomurcuklar düşerse endişelenmeyin – bitkinin birkaçını kaybetmesi doğaldır.

Bir Yılbaşı çiçeği  için Yıllık Bitki Bakım Programı

  • İlkbahar – Çiçeklenmeden sonra gübreleyin.
  • Yaz – Dışarıda gölgeli alana gidin. Su ve gübreyi koruyun.
  • Sonbahar – Donmadan önce iç mekanda hareket edin yani yer değiştirin . Daha kuru toprağı koruyun. Eylül ayında tomurcuklanma rejimini başlatın.
  • Kış – Dört ila altı saat dolaylı güneş ışığı alacağı bir yere koyun. Toprağı nemli tutun. Havanın çok kurumasına izin vermeyin.

yılbaşı ağacı yanında kırmızı yılbaşı çiçeği

Daha Fazla Çiçek Açmayı Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

Çiçeklenme döneminden sonra bitkileri serin (yaklaşık 20 derece) tutun . Toprağı zar zor nemli tutmak için sulayın ve gübreyi bıraktığınızdan emin olun. Yeni büyüme başladığında, çiçek açmayı teşvik etmek için aşağıdaki stratejiyi kullanın: Bitkileri 25 ila 35 derece arasında bir sıcaklıkta bir ortamda barındırın ve onlara 10 saat ışık ve 14 saat tam karanlık verme arasında geçiş yapın. büyüme ortaya çıkar. Tomurcuklar göründüğünde, bitkiyi daha yüksek sıcaklıklara getirin ve yukarıda açıklandığı gibi düzenli kültüre başlayın. Bitkiler yaklaşık altı hafta içinde çiçek açmalıdır.

Yılbaşı çiçeği nedir, sorusuna verilecek yanıt, geniş yapraklı, farklı çiçek renklerine sahip olması ile bilinen bir saksı bitkisi şeklindedir.

Yılbaşı çiçeğini drenaj delikleri olan bir tencereye iyi drene olan toprağa dikin. Kuru su, asla ıslak veya aşırı kurumasına izin vermeyin. Uzmanlara göre, kaktüsün yeni büyümeye başlamasının en muhtemel olduğu baharın sonlarında çoğalın . Ana bitkiden bir kesimi toprağa koyun ve normal şekilde bakımını yapın; HGTV , 4-6 hafta içinde köklenmesi gerektiğini söylüyor .

Yılbaşı çiçeğinin  ÇOK GÜNEŞE İHTİYACI VAR MI?

Bol miktarda parlak güneşin tadını çıkarmalarına rağmen, doğrudan güneş ışığı yaprakları yakabileceğinden dolaylı olduğundan emin olun.

NE SIKLIKLA SULARSINIZ?

Üstteki inç dokunulamayacak kadar kuruduğunda. Yılbaşı çiçekleri genellikle sonbahar ve kış aylarında daha az, ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bitkiyi köklerine kadar ıslatın, ancak kaktüsünüzün suda oturmasını istemediğiniz için tabağa akan her şeyi atın.

Yılbaşı çiçeği sorunları

Solmuş veya gevşek yılbaşı çiçeğine bazen su eksikliği veya çok fazla doğrudan güneş ışığı neden olur. Yumuşak yılbaşı çiçeğini sulamayı ihmal ettiyseniz, bitkiye sınırlı bir içecek vererek başlayın. Toprak hafif nemli olana kadar birkaç günde bir idareli sulamaya devam edin. Çok ıslak olan toprak da yılbaşı çiçeği sorunlarına neden olur. Tropikal orman zeminindeki ana evinde bir epifit olarak yılbaşı çiçeği havadan su ve besinleri emer ve bu nedenle ıslak kökleri kaldıramaz. Zayıf drenaj ve ıslak kökler çiçeği çok gevşek hale getirebilir. Solmuş veya gevşek çiçeğinizin kavrulmuş veya yanmış gibi görünen yaprakları varsa , özellikle öğleden sonra daha fazla gölgeli bir alana taşıyın.

Çiçeklenme döneminden sonra bitkileri serin (yaklaşık 20 derece) tutun . Toprağı zar zor nemli tutmak için sulayın ve gübreyi bıraktığınızdan emin olun.
Yılbaşı çiçekleri genellikle sonbahar ve kış aylarında daha az, ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bitkiyi köklerine kadar ıslatın, ancak kaktüsünüzün suda oturmasını istemediğiniz için tabağa akan her şeyi atın.
Yılbaşı çiçekleri, yıl başı  tatiller için tam zamanında çiçek açar (dolayısıyla isimleri de budur) ve onlar da oldukça etkileyicidir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir